Reiter

Arduino (електронна гітара) vs CNC

19 повідомлень у цій темі

В сусідній гілці підняли тему управління токарним на Ардуіно чи првноцінний ЧПК.

 

 

Щоб не флудити там, вирішив створити окрему тему.

 

Суть: планую в токарному замінити гвинти на КГП та перевести на непрямий привід кроковими двигунами. Управління джойстиком та ручними енкодерами як в звичайному ручному верстаті. При цьому хочу організувати "електронну гітару" на Ардуіно і отримати швидкі подачі, автоматичну проточку, нарізання різьби та інше. 

 

Прозвучала думка, що краще одразу робити ЧПК так як залізо всеодно вже буде і залишається лише питання його управління. 

 

Маю кілька запитань:

1) Якщо робити повноцінний ЧПК то чи можна так само отримати легке ручне та напівавтоматичне управління, як і на Ардуіно. Щоб натиснувши декілька кнопок можна було ввімкнути проточку в скількись проходів чи автоматичне нарізання різьби? Швидке переміщення каретки джойстиком, "електронні упори" та інші зручності "електронної гітари"? Чи все уе треба вмикати через комп?

 

2) Чи можна на одне "залізо" паралельно повішати різне управління. Тобто поставити "електронну гітару" на Ардуіно, а пізніше додати іще  CNC управління. І щоб можна було вмикати або одну або іншу систему керування?

Змінено користувачем Reiter
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Ставте лінукс цнц, 2 лпт Порта, один на вхід, інший на вихід, дешеву плату опторозвязки. На входи енкодери, джойстик, кнопки і т. д., Прості операції реалізовуєте через матроси чи параметричні підпрограми. 

Плюси:

-повноцінне ЧПУ,  з усіма його перевагами

- по вартості вийде однаково, якщо не брати до уваги комп.

- по часі реалізації теж думаю вийде швидше, ніж мутити на Ардуіно. 

Мінуси:

-треба вникати і вивчати нову тему, що?, як? навіщо? 

- треба часу на вивчення і написання кінематики та програмування. 

Чисто моє ІМХО, переходити зразу ж на ЧПУ, бо якщо виникатимуть проблеми і питання, то є де в мережі, і в кого спитати, а не мучиться на одинці. Є цілі профільні форуми. 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

По електроніці нічого порадити не можу, але те що Ви описали по класиці вже придумано до нас — загугліть Knuth Servoturn, можливо там щось піддивитесь корисне.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

     А смысл этого действа? Насколько я понимаю вы в программирование не особо иначе бы говорили не про ардруино, а про atmega. Поэтому реализовать програмно ПИД для нарезания резьбы и обработку данных энкодеров вам будет очень сложно и вы потратите на это очень много времени. Купите комплект плат mesa, поставьте linuxcnc и будет вам счастье. 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Осмілюся озвучити прості істини. А доповнять вже місцеві "корифеї", якщо буде їхня ласка.

Спочатку про термінологію. CNC - Computer Numeric Control, те ж саме що і ЧПК - Числове Програмне Керування. Технологія керування якимось процесом, де керуючим елементом є обчислювач в свою чергу керований програмою. Варіантів обчислювачів може бути дуже багато, загальною їх рисою, для нас цікавою є те, що їх поведінка може досить суттєво мінятися при заміні керуючої програми. Більш того, сам по собі обчислювач може бути абсолютно стандартним блоком (домашній ПК, телефон, промисловий контролер і т.д), властивості і поведінку якого визначає саме програмне забезпечення.

Ви згадали про Arduino. Arduino - відкрита платформа, яка об'єднує певний набір "залізяк" (зазвичай це плата+мікроконтролер+мінімально необхідне для роботи мікроконтролера) та програмне забезпечення, що дозволяє писати програми для цих "залізяк". Важливим моментом є те, що все це створювалося для використання некваліфікованим користувачем. І загалом, при певному везінні ним може користуватися будь хто.

Першопочатково плати Arduino базувалися на мікроконтролерах (МК) фірми Atmel, але зараз підтримується багато інших МК.

Стосовно першого абзацу, Arduino цілком може використовуватися в якості обчислювача в системах з CNC. Тобто, "електронна гітара" на базі Arduino це і є по факту CNC система. І навпаки, великий токарний керований якимось Фануком загалом є просто різновидном "електронної гітари". Різниця лише в програмному забезпеченні.

Короткий підсумок: я б не робив принципової різниці між "електронна гітара" і CNC. Це різновидності одної і тої ж системи, просто реалізація (як програмна так і апаратна різні).

4

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Я продублюю тут свою думку. Треба брати месу 7і90хд, бо просто на 2 лпт не влізуть оптичні лінійки, 2 енкодера на керування осями(хоча тут теж спірне питання, чи треба їх 2, бо можна один і кнопку переключення між осями), енкодер шпінделя, керування кроковими двигунами і ще пачка входів виходів для зручного керування системою. 

Ставити лінукс на все це і потроху вивчати і робити під себе.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

"Звичайні" користувачі почали проектувати CNC системи майже одночасно із появою доступних обчислювачів, ПК. З часом ринок зреагував на попит і з'явилися спеціалізовані обчислювачі, які створювалися саме для автоматизації. Їх почали називати ПЛК - Програмовані Логічні Контролери (PLC).

Одночасно із розвитком апаратного забезпечення створювалися і програмні продукти, які дозволили писати керуючі програми простіше, швидше, наочніше. Але загалом, це все добро було досить нішовим, для "знавців і цінителів". А от вибуховий ріст і я б сказав "вульгаризація" усього, що пов'язане із ЧПК стали наслідком появи якраз згаданого вище Arduino і нового продукту на його базі - 3D принтерів. ЧПК пішла в маси. В результаті почали з'являтися продукти цілком промислового рівня, але доступні рядовому жителю планети Земля. Їх і називають коментатори вище (Mesa, kFlop і т.п).

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
38 минут назад, ELS0x62 сказал:

По електроніці нічого порадити не можу, але те що Ви описали по класиці вже придумано до нас — загугліть Knuth Servoturn, можливо там щось піддивитесь корисне.

Саме цим станочком і надихнувся :) Бо спочатку планув просто "електронну гітару", а потім теж захотілося відмовитись від мануального прямого приводу гвинтів :)

 

28 минут назад, vaycartana сказал:

А смысл этого действа? Насколько я понимаю вы в программирование не особо иначе бы говорили не про ардруино, а про atmega. Поэтому реализовать програмно ПИД для нарезания резьбы и обработку данных энкодеров вам будет очень сложно и вы потратите на это очень много времени. Купите комплект плат mesa, поставьте linuxcnc и будет вам счастье. 

Ну взагалі в шкільні часи створював програми. Потім як хобьі був "геймбілдінг" - займався програмуванням, 3д графікою - створював власні комп'ютерні ігри :)

 

З програмуванням мікропроцесорів справи не мав, але, думаю розберуся. На Ардуіно є у вільному доступі "електронна гітара", тому не бачу сенсу вигадувати "лісапєт".

 

@andrysir1 ох. Скільки нових слів :) Повторюсь: розглядаю Ардуіно, бо є готове рішення "електронної гітари", яке лише треба під себе налаштувати...

 

 

 

 

 

Змінено користувачем Reiter
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

А зараз ми підійшли до одного важливого моменту.

Припустимо, у нас є якийсь верстат. Він керується ПЛК, логіка роботи якого визначається програмою. Програма фактично є набором досить таки банальних, стандартних рухів. Якщо ви спостерігали за роботою струминного принтера, то розумієте про що я. "Перемістити головку туди-то", "Чвиркнути червоним і трішки синім", "Провернути барабан на один крок", "Перемістити головку туди-то", "Чвиркнути чорним" і т.д. Не надто захоплююче, якщо потрібно надрукувати текст. Вам цікавіше було б просто його набрати на клавіатурі чи надиктувати голосом, а хтось в ПК хай сам розбирається, що куди переміщувати і куди чвиркати. Створення моделі того, що ви хочете отримати, зазвичай виконується в якомусь візуальному редакторі. Для тексту це OpenOffice чи MS Office, для 3D моделі це SolidWorks чи Inventor, для радіоелектроніки це  Proteus чи Deep Trace. А от вони вже перетворюють ваш витвір в програму зрозумілу ПЛК. В оті всі елементарні нудні команди. Хоча ніхто вам не забороняє писати програми для ПЛК вручну (гугліть G-code наприклад).

Ремарка. У випадку токарного, програма рідко коли буває надто складною і є цілком реальним написати її користуючись лише засобами верстату і ПЛК, що ним керує. Більшість радянських (та і закордонних) ЧПК верстатів 80-х років так і програмувалися.

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Ваша "електронна гітара" є різновидом ЧПК системи із функціоналом жорстко визначеним програмою, змінити яку ви оперативно не можете. Як варіант ви маєте кілька прогам на вибір - "нарізання різі", "електронні упори", "конус" та ін.

Звичайно ж це все можна реалізувати на "доросліших" ЧПК системах.

Відповіді на ваші запитання, що в першому пості:

1. Так, звісно.

2. Можна, але не має сенсу. На Arduino можна зробити повноцінне ЧПК і навпаки, на "дорослому" ПЛК можна реалізувати "електронну гітару". Просто змінивши програму ви зможете реалізувати той функціонал, що ви забажаєте.

 

Але. "Електронна гітара" в якомусь її різновиді це відносно простий проект, що повторили багато низькокваліфікованих користувачів. І поріг входження у неї досить низький. По вартості ж вона не надто відрізняється від проекту на "дорослому" контролері.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

І в якості постскриптума до моїх тирад: чим вам завинив звичайний механічний привід? Який зміст замінювати його на непрямий, але без "повноцінного" програмного керування? Я просто не можу уявити толком кейс, де така комбінація може бути зручною в домашній майстерні. Особливо якщо врахувати наявність "нормального", промислового верстату.

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
49 минут назад, Zalizovskiy сказал:

І в якості постскриптума до моїх тирад: чим вам завинив звичайний механічний привід? Який зміст замінювати його на непрямий, але без "повноцінного" програмного керування? Я просто не можу уявити толком кейс, де така комбінація може бути зручною в домашній майстерні. Особливо якщо врахувати наявність "нормального", промислового верстату.

Вища точність, більша зручність. 

Якщо і буде банальна "електронна гітара", то проапгрейдити до повноцінного ЧПК без проблем. КГП, крокові двигуни та інше начиння вже буде. Треба буде лише змінити управління.

 

Ну і просто хочеться взяти старий, морально застарілий верстат і модернізувати його в сучасний, дати йому нове життя. Так само як і з мотоциклами, коли зі старого МТ будуєш кастом :)

Змінено користувачем Reiter
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

PLC - то трохи не той рівень автоматизації і до CNC відноситься доволі мало, бо пепші програмуються переважно через леддер лоджік, шо по суті ассемблер (abb, mitsubishi і т.д.), а CNC через G-коди. А G-коди - то вже фінішний шар команд. Найближчим до PLC є все ж Arduino, яке так само працює циклами, але на вищому рівні, на С.

Тут про чпузацію добре радять: і нового дізнаєтесь, і вийдете на новий рівень обробки.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

На Червоній площі займатися сексом неможливо! Залишитеся і без електронної гітари і без чпк :)

Змінено користувачем newengine
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
3 часа назад, Reiter сказал:

Саме цим станочком і надихнувся :) Бо спочатку планув просто "електронну гітару", а потім теж захотілося відмовитись від мануального прямого приводу гвинтів :)

 

Ну взагалі в шкільні часи створював програми. Потім як хобьі був "геймбілдінг" - займався програмуванням, 3д графікою - створював власні комп'ютерні ігри :)

 

З програмуванням мікропроцесорів справи не мав, але, думаю розберуся. На Ардуіно є у вільному доступі "електронна гітара", тому не бачу сенсу вигадувати "лісапєт".

 

@andrysir1 ох. Скільки нових слів :) Повторюсь: розглядаю Ардуіно, бо є готове рішення "електронної гітари", яке лише треба під себе налаштувати...

 

 

 

 

 

Насколько я помню библиотеки ардруино очень тормознутые и единственный их плюс в том что они юзерфрендли. А для степ Дир нужна достаточно высокая скорость.

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, newengine написав:

На Червоній площі займатися сексом неможливо! Залишитеся і без електронної гітари і без чпк :)

Ну за черворну площу не знаю, але під бабою на майдані в товариша получилося. Потім мєнти загребли.

 

Як на мене, універсал то універсал. Трохи електроніки на подачі ну зовсім не помішає. І відчути як йде різець по деталі при керуванні через енкодер в принципі можливо, але руками краще відчувається. Повноцінне ЧПК процесом виготовлення деталі інитересне при серії, або коли деталь складна для ручних подач (банальна ручка на штурвал того ж токарного). Таке можна і через модель і ЧПК, особливо серію таких ручок. А зробити втулку, як на мене, простіше і швидше вручну.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Ось, доречі, реальний приклад.

Треба було зробити на партії інструмента ручку, вирішив лити з двокомпонентного поліуретана. Накидав форму у соліді, виточив на ЧПК, не сподобалось як лежить у руках. З п'ятого разу вийшло те, що сподобалося і мені і колегам. Зробив по моделі силіконову форму і відлив партію.

На універсалі звісно можна таке зробити, але я на 5 спроб з роботою на верстаті витратив 3 години.

 

IMG_20200725_150636.jpg

 

Я гадаю у кожного власника або користувача ЧПК знайдеться такий приклад.

А щодо точності, то вона від геометрії залежить. І @ttnd3d має рацію, іноді треба відчувати процес різання.

І ще, краще мати два верстати - чпк і універсал, тоді буде дзен.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
4 часа назад, Georg_Adolfovich сказал:

І@ttnd3d має рацію, іноді треба відчувати процес різання.

І ще, краще мати два верстати - чпк і універсал, тоді буде дзен.

Думаю, скоріш за усе так воно і є :)

 

Але якщо в мене унівресал 1а616 + настольний універсал для дрібних деталей, то треба іще третій - ЧПК габаритами ІЖа :D

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

В мене руки не доходять до мого маленького токарничка. А треба було би. Електронна гітара це те що обовязково має бути. Бо переставляти шестерні на подачу для нарізання різьб це довгувато. Особливо коли треба різні нарізати на одній деталі.

Токарний брався для виготовлення одиничних деталей. І для всякої різної дрібноти, яку поважні майстри не беруться робити.

А коли на 2 координати будуть поставлені крокові двигуни, то їх перекомутувати на іншу плату управління не так вже й довго. І вже є ЧПК який працює відповідно до завантаженої УП.

 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!


Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.


Увійти зараз

  • Зараз на сторінці   0 користувачів

    Немає користувачів, які переглядають цю сторінку