Bohdaha

Ремонт муфельної печі ПМ-0 (Хелп!)

28 повідомлень у цій темі

Ситуація - згоріла обмотка муфельної печі ПМ-0. Паспорт на дану піч знайти не вдалося, не зрозуміло чим намотана (це мій перший ремонт такого плану, тож ногами не бити)) ). Проблема в чому - не можу зрозуміти як її правильно перемотати. На муфель намотана проволока (ніхром чи фехраль мені не відомо) товщиною 0.8 мм близько 12 метрів. В характеристиках печі фігурує цифра в 1 кіловат потужності. Якщо рахувати по всих законах фізики то з такою товщиною проволоки її довжина має бути - ніхрому 22 м., фехралі близько 16 м. Десь є подвох, адже піч до цього працювала нормально. Хто стикався з ремонтом подібного характеру, допоможіть!

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Ви, мабуть, рахуєте опір і відповідно потужність холодного дроту. Але опір металів з ростом температури зростає, відповідно і потужність знижується по мірі прогрівання. 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Image 001.pngImage 002.png

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Доброго дня.

 

Я б почав з того, що тупо поміряв опір тих 12 метрів проволоки, яка була в печі. Ну, чи метр поміряв, і помножив на 12, не важливо.

Так ви дізнаєтесь, з чого вона (порівнявши з опором відомих матеріалів, при таких діаметрах).

Бо якось дивно виглядає - поверхневе навантаження на таку коротку проволоку, при заявленій потужності в 1 кВт, повинно б бути значно вищим від норми, і вона повинна горіти. Якщо воно працювало - то, можливо, там якийсь неочевидний матеріал? Або, можливо, там ніяк немає 1 кВт :-) .

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Так, навскидку - якщо це ніхром, то при 12 метрах проволоки 0.8 - там буде біля 1.8 кВт (а опір - біля 28 Ом), і поверхневе навантаження ~5.8 , раза в 3 быльше норми). Якщо там фехраль - то опір буде біля 31 Ом, потужність, відповідно, біля 1.5 кВт, а поверхневе навантаження ~5 - ну, теж раза в три більше, ніж можна.

Стрьомна якась піч. Може, попередники не змогли втулити в її розмір довший провод, а був у них тільки 0.8 - то й вийшло, як вийшло, а не так, як треба.

Але, повторюсь, не знаючи фактичного опору того дроту, який у вас там був - важко про щось говорити (в плані ремонту, в плані можливості зробити "як було"). "Як правильно" - на картинці від IMP все написано. Але ж нам треба близько до того "як було", так? Тому, поміряйте опір - аж цікаво, що там :-) .

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Найпристойніший кусок дроту, який залишився цілим, довжиною 0.8 м, показав 3 Ом опору, тобто на метр 3.75 Ом, що ~ в 1.7 разів більше ніж має бути в ніхрому. Мультиметр показує правильно, перевіряв на резисторах 100 ом та 1,8 ком. Проволока в стані не ахті, вигорівша ніби, дуже крихка, особливо на кутах муфеля, де не було обмазки. На печі стоїть реостат ще той, архаїчний, відкритий з повзунком. Проволока там теж 0.8 мм, але її опір на метрі 1.5 Ом. Містика))) скільки піч пропрацювала до мене невідомо, в мене близько 100 годин. Які в кого будуть думки?

Можна перемотати по тих таблицях, але наскільки буде довговічною проволока товщиною 0.4 мм.

При опорі 3.75 Ом на метр виходить 45 Ом на всю довжину, що близько до потужності в 1 Кіловат. Незрозумілим залишається тільки матеріал, з якого та проволока виготовлена. 

Змінено користувачем Bohdaha
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Чи нормальным є те, що обмазка муфеля від нього практично скрізь відійшла, і фактично трималася на самій проволоці? 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Bohdaha написав:

кусок дроту, який залишився цілим, довжиною 0.8 м, показав 3 Ом опору, тобто на метр 3.75 Ом

Взагалі, якщо там не 0.8 а 0.7 мм товщина, то це співпадає з опором фехралі Х23Ю5Т, досить популярної у нас. Я перерахував - при 0.7 мм площа провідника буде 0.385 мм^2, а опір є 3.75 Ом, при довжині 1 метр - тоді питомий опір p = (R * S) / L = 3.75*0.385 / 1 = 1.44 Ом * мм^2 / м. Тобто, фехраль.

 

Якщо сумарна довжина вашого дроту була 12 метрів, то загальний опір R = (p * L) / S = 1.44 * 12 / 0.385 = 44 Ом.

Сила струму  I = U\R = 220 \ 44 = 5 А, потужність (в холодному стані) P = I * U = 5 * 220 = 1.1 кВт, що співпадає з вашим початковим описом (після нагрівання фехралю його опір збільiшиться, і потужність упаде десь до 1 кВт).

Але поверхневе навантаження при цьому - 4.2 , це занадто багато. Аж дивно, що піч так довго працювала.

Рекомендують 2-2.5 максимум, і то 2.5 - це ніби верхня межа

 

Отже, якщо дріт реально 0.7 мм, і вищенаведений розрахунок правильний - то можете мотати 12 метрів фехралю 0.7, Х23Ю5Т.

Буде працювати з перевантаженням, скільки - невідомо (залежить від якості фехралю), не можу це оцінити, але стрьомний варіант.

 

Основна проблема - скільки дроту ви можете намотати? Бо, щоб спіраль жила довше, потрібно брати товщий дріт, 0.9 - 1мм. Навіть 0.8 малувато буде. Але вже 0.9 мм - дасть довжину 19 метрів, а 1 мм - майже 24 метра, це щоб зберегти потужність в 1.1 кВт.

 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
2 часа назад, knife_life сказал:

Взагалі, якщо там не 0.8 а 0.7 мм товщина, то це співпадає з опором фехралі Х23Ю5Т, досить популярної у нас. Я перерахував - при 0.7 мм площа провідника буде 0.385 мм^2, а опір є 3.75 Ом, при довжині 1 метр - тоді питомий опір p = (R * S) / L = 3.75*0.385 / 1 = 1.44 Ом * мм^2 / м. Тобто, фехраль.

 

Якщо сумарна довжина вашого дроту була 12 метрів, то загальний опір R = (p * L) / S = 1.44 * 12 / 0.385 = 44 Ом.

Сила струму  I = U\R = 220 \ 44 = 5 А, потужність (в холодному стані) P = I * U = 5 * 220 = 1.1 кВт, що співпадає з вашим початковим описом (після нагрівання фехралю його опір збільiшиться, і потужність упаде десь до 1 кВт).

Але поверхневе навантаження при цьому - 4.2 , це занадто багато. Аж дивно, що піч так довго працювала.

Рекомендують 2-2.5 максимум, і то 2.5 - це ніби верхня межа

 

Отже, якщо дріт реально 0.7 мм, і вищенаведений розрахунок правильний - то можете мотати 12 метрів фехралю 0.7, Х23Ю5Т.

Буде працювати з перевантаженням, скільки - невідомо (залежить від якості фехралю), не можу це оцінити, але стрьомний варіант.

 

Основна проблема - скільки дроту ви можете намотати? Бо, щоб спіраль жила довше, потрібно брати товщий дріт, 0.9 - 1мм. Навіть 0.8 малувато буде. Але вже 0.9 мм - дасть довжину 19 метрів, а 1 мм - майже 24 метра, це щоб зберегти потужність в 1.1 кВт.

 

Проволока там 0.8, заміряв на кінцях обмотки, які не виграють, але враховуючи, що проволока має окалину, товщина її зменшилася, то Ви близькі до істини. 

Намотати там є куди, між витками було близько 6 мм. Я думаю зберігати задану потужність не принципово, якщо перемотати її під 1.5 кіловат то нічого страшного не станеться. Регулювання температури здійснюється за допомогою контроллера  Emko.

Але при більшій товщині та довжині проволоки піч буде розганятися до своїх 950 градусів? 

Змінено користувачем Bohdaha
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
36 минут назад, Bohdaha сказал:

 при більшій товщині та довжині проволоки піч буде розганятися до своїх 950 градусів? 

Якщо була на 1кВт і досягала, чого б їй на 1,5кВт не працювати? 

Я, для спокійної душі, глянув би ще номінальний струм твердотільного реле/симістора, швидше за все запасу вистачить, ну але всяке буває...

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Bohdaha написав:

Проволока там 0.8, заміряв на кінцях обмотки, які не виграють,

Тоді там використаний якийсь досить незвичайний для мене матеріал, з питомим опором біля 1.875 Ом*мм^2 / м , і я не можу знайти такого, щоб можна було говорити про виготовлення аналогічної намотки. Але не думаю, що це принципово, задача ж стоїть - відновити піч.

 

, Bohdaha написав:

Але при більшій товщині та довжині проволоки піч буде розганятися до своїх 950 градусів? 

 

 

Так, буде, якщо зберегти потужність, а ми її навіть збільшуємо. Умовно, 18 метрів фехралю дадуть вам 1.5 кіловата (як нагріється, трохи менше буде), і збільшать швидкість нагріву печі. Хоча при цьому поверхневе навантаження на фехраль буде біля 2.5, що, мабуть, по верхній межі.

Хоча, як не крути, а стара проволока довго жила з поверхневим навантаженням біля 3.7 Вт/см^2 (якщо там 0.8 мм), або навіть 4.2, якщо там 0.7 мм.

 

Але дуже важлива проблема - при нагріванні фехраль деформується (ну, і ніхром теж), тому, якщо витки проволоки вільно намотані, і нічим не зафіксовані, і намотка густа - то є ризик міжвиткового замикання ( а 18 метрів проводу буде намотано в півтора рази густіше, ніж 12, плюс більша товщина, 1мм замість 0.8). Тому обмазка грає ще й роль ізолятора, в деякій мірі - оберігає витки дроту від замикання при деформації. Але будь-яка обмазка буде рано чи пізно відірвана силою деформації нагрітого фехралю. Тому надто густо мотати не можна. І так вийде десь 4 мм між витками, якщо 18 метрів взяти.

 

З іншого боку, от у нас є скан книжки (на картинках від IMP), і там для проволоки 0.8мм (але з ніхрому) вказано, що максимальна сила струму при 900 градусах - 12.3 А. Що дає нам 2.6 кіловата, що більше, ніж вам потрібно.

Для фехралю аналогічних таблиць я і раніше не бачив, і зараз не знайшов. Але, оскільки фехраль більш тугоплавкий, думаю, можна брати дані для ніхрому.

 

Тоді прикинемо для звичайної фехралі Х23Ю5Т діаметром 0.8 мм, яка буде величина поверхневого навантаження при "книжних" 12 амперах:

площа поверхні провідника Пі * 0.8 = 0.8*3.14 = 2.5 мм^2 на міліметр довжини, а на метр - 25 см^2, площа перерізу - 0.5 мм^2. Потужність при 12 А = 2600 Вт, довжина провідника 6.5 метрів (L = R * S / p, де R = U\I).

Площа провідника 6.5* 25 = 162 см^2.

Тобто, поверхневе навантаження = потужність \ площу = 2600 Вт \ 162 см^2 = 16 Вт \ см^2 - взагалі маячня якась. Або всі інтернет-джерела брешуть,  коли не рекомендують перевищувати 2.5 Вт\см^2 (ну, хай 3.7, на ру-Чіпі писали), або таки пропускати через 0.8мм фехраль струм силою 12 ампер, як написано в табличці - не можна.

Не знаю, що думати в цьому плані.

 

Але хороша новина - 18 метрів фехралі Х23Ю5Т товщиною 1 мм - точно не згорять :-), і дадуть вам 1.5 кВт.

 

 

 

 

 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
1 час назад, Олек77 сказал:

Якщо була на 1кВт і досягала, чого б їй на 1,5кВт не працювати? 

Я, для спокійної душі, глянув би ще номінальний струм твердотільного реле/симістора, швидше за все запасу вистачить, ну але всяке буває...

Головою я це розумію, але не хочеться переробляти декілька разів. Реле відсутнє, в контроллері вбудоване реле на 10а 220 в. Все таки порадите намотати 1мм фехралі? Як вважаєте, якщо намотати 20 м 1 мм проволоки (щоб був маленький запас по потужності), буде коректно працювати? Дякую що допомагаєте і вибачте за дилетантські питання) 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
34 минуты назад, Bohdaha сказал:

Реле відсутнє, в контроллері вбудоване реле на 10а 220 в.

Електромагнітне реле для ПІД-регулювання при струмах близьких до номінального, як на мене, варіант такий собі... Калатає ним таки дуже часто у порівнянні з двопозиційним регулюванням (двопозиційне для печі варіант ніякий, ним добре бойлер/ванну гріти).

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
7 минут назад, Олек77 сказал:

Електромагнітне реле для ПІД-регулювання при струмах близьких до номінального, як на мене, варіант такий собі... Калатає ним таки дуже часто у порівнянні з двопозиційним регулюванням (двопозиційне для печі варіант ніякий, ним добре бойлер/ванну гріти).

Перемотаю, обкатаю на вбудованому реле, а твердотільне встановлю потім, не проблема, ціна питання 20 баксів. Але, як не дивно, коректно працювала ж до цього часу через контроллер) 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

 Ф 1,0 замало, все рівно скоро згорить. Мотайте Ф1,5 мм, більшої довжини, для отримання потрібного опору. Така спіраль працюватиме значно надійніше. А вбудоване реле включіть в управління любого старого радянського симістора, на 10А. Буде не дорого і на роки.

2

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Nik написав:

Мотайте Ф1,5 мм, більшої довжини, для отримання потрібного опору.

 

Там, судячи з опису, немає місця - зараз намотано 12 метрів, з інтервалами між витками 6 мм (якщо я правильно зрозумів @Bohdaha). А на 1.5 кВт треба буде метрів 40 фехралі 1.5 мм :-( .

Я зовсім не розумію, як там стільки часу протрималась проволока 0.8, і що то за матеріал з питомим опором ~1.875 Ом*мм^2 / м.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
10 минут назад, knife_life сказал:

 

Там, судячи з опису, немає місця - зараз намотано 12 метрів, з інтервалами між витками 6 мм (якщо я правильно зрозумів @Bohdaha). А на 1.5 кВт треба буде метрів 40 фехралі 1.5 мм :-( .

Я зовсім не розумію, як там стільки часу протрималась проволока 0.8, і що то за матеріал з питомим опором ~1.875 Ом*мм^2 / м.

Самому цікаво, але бачите, приблизно кіловат там і було судячи з опору і довжини. Цеї теми тут і не було б, якби там був ніхром і мої позавчорашні підрахунки зійшлися. Перемотав би таким же ніхромом та й по всьому. Але як я не рахував - не сходиться і все. Подумав і вирішив, що необхідна допомога більш кваліфікованих в цій справі майстрів. До речі, як Ви вважаєте, має право на життя варіант без обмазки муфеля, а з використанням керамічних ізоляторів типу бусів? Я впевнений що обмазка все одно від муфеля відстане, мабуть при першому ж серйозному нагрівав. 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

  Так. Дивуватись є чому.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
24 минуты назад, Bohdaha сказал:

як Ви вважаєте, має право на життя варіант без обмазки муфеля, а з використанням керамічних ізоляторів типу бусів

  Можно було б дати відповідь, якби було фото. Я не зустрічався з піччю ПМ-0.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
7 минут назад, Nik сказал:

  Можно було б дати відповідь, якби було фото. Я не зустрічався з піччю ПМ-0.

Фото муфеля на жаль не робив, хоча там нічого незвичайного, внутрішні розміри камери 250*100*80. Товщина стінки близько 7-8 мм

Screenshot_2021-09-21-18-51-31-996_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

А чи не допускаєте варіант "відремонтували аби продалося і трохи попрацювало"?

Тоді всілякі чудеса будуть реальністю.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
5 часов назад, Bohdaha сказал:

Проволока там 0.8, заміряв на кінцях обмотки, які не виграють, але враховуючи, що проволока має окалину, товщина її зменшилася, то Ви близькі до істини. 

Намотати там є куди, між витками було близько 6 мм. Я думаю зберігати задану потужність не принципово, якщо перемотати її під 1.5 кіловат то нічого страшного не станеться. Регулювання температури здійснюється за допомогою контроллера  Emko.

Але при більшій товщині та довжині проволоки піч буде розганятися до своїх 950 градусів? 

 

"

Муфельная печь ПМ-0 имеет небольшие габариты высота 430 мм, ширина 300 мм. длина 350 мм. и небольшая муфельная камера 80x100 мм и глубиной 250 которая изготавливается из специальных керамических смесей или глины.

Муфельная печь изготовлена из стального корпуса, посередине которой находится муфельная камера с дверцей.

Муфельная камера

 

На муфель, намотанный скрытый нагревательный элемент (тэн) из нихромовой проволоки определенного сечения.

Корпус муфельной печи плотно наполнен изоляционным слоем асбеста или термоваты.

Управляется печь с помощью выносного терморегулятора, который встроен в корпус печи. Термопара передает данные на прибор, который отображает температуру.

Регулировка температурой муфельной печи

 

Вы можете задать нужную температуру и удержать ее нужное время для проведения определенной работы. Рабочая температура муфельной печи 400-900 градусов по Цельсию."

 

*Взяв цитату з опису про цю піч.

 

Від себе хочу добавити, що для довговічночті піч краще рахувати з урахуванням такоі пропорційності 320-350 Вт/літр камери. Але для такоі мініатюрноі камери і асбестноі важкоі набивки то вийде просто обігрівач приміщення. 

Пошукайте десь стрічковий ніхром. Можливо в когось з форумчан трохи завалялося. Вона значно стійкіша до перегорання. 

 Наповнювач замініть на фетр МКРФ чи хоча б вату МКРВ. Останю не так зручно вкладати в простір між корпусом і муфелем. 

Нагрівач зручніше обмазувати для фіксаціі жаропрочним герметиком (для камінів на 1500-1600град.) але не суцільно, щоб при розширенні в результаті нагріву ніхрому не розчавило муфель. 

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
3 часа назад, knife_life сказал:

Для фехралю аналогічних таблиць я і раніше не бачив, і зараз не знайшов. Але, оскільки фехраль більш тугоплавкий, думаю, можна брати дані для ніхрому.

 

Фехраль при перегрівах понад 1300 градусів стає дуже крихкий, значно крихкіше за ніхром. Тому і не вказують подібні х-стики для критичнотемперетурного використання при промислових використаннях. Такий нагрів в рази збільшує ризик обриву нагрівача,як і швидке подальше охолодження печі з подібним нагрівачем.

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
31 минуту назад, ttnd3d сказал:

А чи не допускаєте варіант "відремонтували аби продалося і трохи попрацювало"?

Тоді всілякі чудеса будуть реальністю.

Ні. Ця піч стояла в шкільній майстерні, поки один несвідомий трудовик при виході на пенсію не виніс її з собою. 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
29 минут назад, Iгрек сказал:

 

"

Муфельная печь ПМ-0 имеет небольшие габариты высота 430 мм, ширина 300 мм. длина 350 мм. и небольшая муфельная камера 80x100 мм и глубиной 250 которая изготавливается из специальных керамических смесей или глины.

Муфельная печь изготовлена из стального корпуса, посередине которой находится муфельная камера с дверцей.

Муфельная камера

 

На муфель, намотанный скрытый нагревательный элемент (тэн) из нихромовой проволоки определенного сечения.

Корпус муфельной печи плотно наполнен изоляционным слоем асбеста или термоваты.

Управляется печь с помощью выносного терморегулятора, который встроен в корпус печи. Термопара передает данные на прибор, который отображает температуру.

Регулировка температурой муфельной печи

 

Вы можете задать нужную температуру и удержать ее нужное время для проведения определенной работы. Рабочая температура муфельной печи 400-900 градусов по Цельсию."

 

*Взяв цитату з опису про цю піч.

 

Від себе хочу добавити, що для довговічночті піч краще рахувати з урахуванням такоі пропорційності 320-350 Вт/літр камери. Але для такоі мініатюрноі камери і асбестноі важкоі набивки то вийде просто обігрівач приміщення. 

Пошукайте десь стрічковий ніхром. Можливо в когось з форумчан трохи завалялося. Вона значно стійкіша до перегорання. 

 Наповнювач замініть на фетр МКРФ чи хоча б вату МКРВ. Останю не так зручно вкладати в простір між корпусом і муфелем. 

Нагрівач зручніше обмазувати для фіксаціі жаропрочним герметиком (для камінів на 1500-1600град.) але не суцільно, щоб при розширенні в результаті нагріву ніхрому не розчавило муфель. 

 

Про герметик високотемпературний теж думав, він в мене є, але впевненості в його довговічності чомусь не має. Ви пробували варіант з герметиком? Піччю я користуюсь не на потоці, думаю все ж намотати міліметровий фехраль. Ніхто так і не висловив свою точку зору з приводу ізоляції проволоки між собою за допомогою керамічних ізоляторів. Тоді виходить і обмазки не треба

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!


Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.


Увійти зараз

  • Зараз на сторінці   0 користувачів

    Немає користувачів, які переглядають цю сторінку