Володимир_Фещук

електроліз та гравірування

24 повідомлення у цій темі

Вітаю всіх.

Потрібні поради. Я бачу чомусь ця тема тут геть не популярна.

Робою одну річ, І захотів її якось оздобити. Виріб зі сталі, невеликих розмірів, з листа 2мм. Прийняв рішення покрити латунню, і гравірнути на додаток.

 

Про гальванізацію. Почитав літературу, обрав наступний метод. Електроліт: сульфат міді, сульфат цинку, щавлева кислота, борна кислота, желатин.

Написано в літературі, що потрібно впродовж процесу додатково вводити щавелеву кислоту і желатин в електроліт, щоб він не пінився, і для покращення розчинення сульфатів, здається. (1)А як зрозуміти, що вже пора, і скільки додовати?

(2)Як добре знежирити деталь? На ній Сліди флюсу від зварювання електродом, і + залапана руками, на якій швидше за все було веретене мастило, теоретично ще шрус). Знежирити хімічно не маю змоги - не маю кислоти, для очищення електролізом - теж не маю потрібних речовин. Маю доступ до органічних розчинників, і, впринципі, розгляну всі можливі варіанти.

(3) Які будуть поради та застереження по підготовці та самому процесу? Вважаю підготовку важливою, адже хочу результат за 1 раз отримати, не хочу щоб шар латуні не прикріпився до металу, а потім метал окислився вже під латунню). Також читав, що заготовку потрібно опускати у розчин під струмом.

(4) що можна взяти за джерело живлення? поки маю доступ лише до зарядок мобільних телефонів) якщо я підберу схожу по амперам - це буде працювати? і як вирахувати щільність струму?

Також, по механічній підготовці поверхні. Читав, що обробка крацуванням має сприяти кращому щепленню шару покриття з основним металом. (5) Як правильно вчинити, крацуванням підготувати, чи полірувати?

Гальванізацію хочу провести не лише для краси, але і, першочергово, як антикорозійне покриття.

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Про гравірування. Я хотів би поверх покриття - нанести візерунок, маю для цього лише бор-фрезер. (6) Порадьте ріжучий інструмент, яким можна було б нанести візерунок. Маю абразивні насадки, ТС фрезу, алмазні шарошки, і бачу - це все не те!

(7) Як і чим обробити гравіровану поверхню, щоб вирізнити її іншим кольором, і покрити від корозії? Розглядав різні варіанти, думаю протравити буде надто складно, адже вже буде латунь. Фарбувати теж надто складно, адже візерунки надто дрібні.

Я роблю щось подібне вперше, не маю досвіду, тому і прошу допомоги. це мій перший художній виріб - виклик для мене. і хочеться зробити так, щоб було не соромно показати

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

підніму тему вверх, досі актуально. невже ніхто не може нічого порадити?

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Фото того что собираетесь покрывать латунью не помешала бы, если это не коммерческая тайна естественно. Если это что-то типа медальона или бижутерии, то думаю вам стоит посмотреть в сторону нержавейки, бронзы или изготовить из латуни. И дальше можно уже гравировать или травить то что нужно. 

Если гравировка - то это или пантограф как у ДМ или же вручную штихелями, пневмоштихелями, но там нужен опыт, художественное чутье, на скору руку точно не прокатит.

Беглый поиск по латунированию дает другой состав электролита, и там присутствует помимо солей цинка и меди (металлы коротые входят в состав латуни), цианистый калий - реагент так сказать крайне труднодоступный простому смертному.

Насчет обезжиривания - промывание в ПАВах (тот же фэйри), потом в серной кислоте (50% сойдет и не говорите что её нету - на любом автобазаре у продавцов аккумуляторов она есть, просто слить со старого аккумулятора), далее вода.

По источникам питания - если уже и начитались про латунирование, то там должны быть цифры о плотности тока. Высчитываете примерную площадь в см2, дм2 и подбираете нужный источник питания. Идеальный вариант это лабораторный блок питания с плавной регулировкой вольтажа и ампеража, сейчас много бюджетных вариантов и в хозяйстве всегда сгодится.

И будьте готовы, что с первого раза у вас не получится, поэтому пробуйте на чем-то менее ценном, чем заготовка. Идеальный вариант - болванка того же веса и площади поверхности. А дальше - время и эксперименты.

 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
8 часов назад, Владимир Металл сказал:

Фото того что собираетесь покрывать латунью не помешала бы, если это не коммерческая тайна естественно.

 

DSC_0315.JPG

DSC_0316.JPG

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Здесь самый правильный вариант гравировки будет или пантограф, если доступ есть, или чпу гравер - по плоской детали лучше не придумаешь. А латунировать я бы не стал - при всех прочих в любом гальваническом цеху вскрыть такую железяку нитридом титана (покрытие "золотых" зубных коронок и режущих кромок инструмента) или даже натуральным золотом в несколько карат выйдет куда дешевле, чем покупать латр, реактивы а потом еще и эти реактивы утилизировать. Сохраненное же здоровье, хоторое при кустарной латунировании вы непременнно себе попортите - и вовсе бесценно.

  Как вариант, вырежьте на куске пластика отмасштабированный в 3-4 раза шаблон желаемого рисунка, я вам его на вашу железяку своим пантографом перенесу. Если же нужен доступ к заводской гальванике - пишите в личку, мой сосед по гаражам свои поделки часто гальванирует на заводе.

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

есть еще травление.
Я немного стартанул в этом, но много не делал.
Фоторезист - лучше пленочный, в аэрозолях не практичный.

Травить можно слоями.
Ща поищу примеры. На том форуме тему создавал, но уже не найду.

 

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Вот небольшой пример

http://promplace.ru/obrabotka-metallov-staty/travlenie-metalla-1478.htm

 

В чем практичность - рисунок печатаем. При том, все очень точно.
 

То, что я пробанул - мне понравилось. 

точность выше гравировки и чпу

вот с инета

Himicheskoe-travlenie-nerzhaveyushhaya-s

Змінено користувачем Bogdan
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

А если слоями травить....

 

тоже с инета

maxresdefault.jpg

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

є купа запитань до вас всіх. але немає часу все написати

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
В 22.08.2017 в 23:36, Владимир Металл сказал:

 

Беглый поиск по латунированию дает другой состав электролита, и там присутствует помимо солей цинка и меди (металлы коротые входят в состав латуни), цианистый калий - реагент так сказать крайне труднодоступный простому смертному.

маю недавно придбану книжку радянську, 89-го року по художній обробці скульптур та виробів з металу.

там було три приклади електроліту, два цианістих, і один безцианістий. в перших двох реагенти було важче знайти, тому обрав безціаністе.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
В 22.08.2017 в 23:36, Владимир Металл сказал:

если уже и начитались про латунирование, то там должны быть цифры о плотности тока. Высчитываете примерную площадь в см2, дм2

цифри знаю. 0,1-0,3 А/дм.кв

маю 5,3 дм.кв, приблизно

всередньому мені потрібно 1,1А

а скільки потрібно вольт - поняття не маю 9_9

В 22.08.2017 в 23:36, Владимир Металл сказал:

Идеальный вариант это лабораторный блок питания с плавной регулировкой вольтажа и ампеража, сейчас много бюджетных вариантов и в хозяйстве всегда сгодится.

пробігом глянув в інтернеті: 1200-1300 грн.

можливо є щось більш доступне для моїх потреб, фактично одноразових поки-що?

інакше вигідніше замовити гальванізацію

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

і ще одне, погоджуюсь з вами усіма з приводу гравірування. поки не знаю як вчинити

і взагалі дякую всім що відгукнулись, хороші поради даєте

3 минуты назад, Володимир Фещук сказал:

цифри знаю. 0,1-0,3 А/дм.кв

маю 5,3 дм.кв, приблизно

всередньому мені потрібно 1,1А

а скільки потрібно вольт - поняття не маю 9_9

пробігом глянув в інтернеті: 1200-1300 грн.

можливо є щось більш доступне для моїх потреб, фактично одноразових поки-що? порадьте щось, або зорієнтуйте що/де шукати, чи по цінам зорієнтуйте

інакше вигідніше замовити гальванізацію

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
16 часов назад, ryazanovpavel69 сказал:

А латунировать я бы не стал - при всех прочих в любом гальваническом цеху вскрыть такую железяку нитридом титана (покрытие "золотых" зубных коронок и режущих кромок инструмента) или даже натуральным золотом в несколько карат выйдет куда дешевле, чем покупать латр, реактивы а потом еще и эти реактивы утилизировать. Сохраненное же здоровье, которое при кустарной латунировании вы непременнно себе попортите - и вовсе бесценно.

хотілося самому зробити - це дуже цікавий досвід.та і гальванічних цехів в моєму місті - 0,0

я би і зробив його залюбки, але поки думаю. докупити недостаючі реагенти це 150-250 грн, і невідомо скільки обійдеться якесь джерело живлення

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
17 часов назад, ryazanovpavel69 сказал:

Как вариант, вырежьте на куске пластика отмасштабированный в 3-4 раза шаблон желаемого рисунка, я вам его на вашу железяку своим пантографом перенесу. Если же нужен доступ к заводской гальванике - пишите в личку, мой сосед по гаражам свои поделки часто гальванирует на заводе.

поки тримаю на приміті ваші послуги в гравіруванні

і запитайте будь-ласка про ціну гальванізації

площа, як я вже казав приблизно 5,3 дм.кв, вага виробу - 460г. матеріал - ст3, напевно.

матеріал покриття - нітрит титана, бажано глянцевий.

і дізнайтесь, чи потрібно мені самому попередньо полірувати та знежирювати.

дякую вам

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
16 часов назад, Bogdan сказал:

есть еще травление.
Я немного стартанул в этом, но много не делал.
Фоторезист - лучше пленочный, в аэрозолях не практичный.

Травить можно слоями.
Ща поищу примеры. На том форуме тему создавал, но уже не найду.

 

я вже читав про це

а можна детальніше про це? поділіться досвідом

мені доведеться наносити візерунок вже поверх покриття

з деяких причин це може мені підійти навіть більше, ніж гравіювання

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

в чому складнощі, особисто

електроліз я все проведу сам (дуже цікавим мені це видається), при умові, що недорого обійдеться джерело живлення. в іншому випадку - звернусь за послугами людей, які цим займаються :ph34r:

а після - візерунок. доречі, поки і не знаю, який він буде. та суть в іншому. потрібно, щоб візерунок виділявся на фоні покриття, і щоб якщо відкриється основний метал - покрити його проти корозії.

хтось вже робив таке? на фоні латуні чи нітриду титану відкрита гравіруванням ст3 (звичайна листова 1мм придбана на металобазі) матиме естетичний вигляд? якщо так - то можна якийсь лак прозорий взяти. але шкода гальванічне покриття крити лаком - воно і так саме по собі самодостатнє

якщо не гарно буде - отже потрібно щоб візерунок був відтінений, або фарбований. це напевно або травлення, або фарбування.

фарбувати тонкі узори кисточкою - дурна затія, я вважаю.

якщо вже травити - то гравіювання перед цим не має особливого сенсу, як мені здається. ліпше відразу фототравленням.

якщо гравіювати - то як потім пофарбувати?

приходили в голову різні ідеї. наприклад після гальванізації покрити воском, потім гравіювання, фарбування візрунку, і далі - змивання воску гарячою водою, і вуаля. в такому ж випадку може згодитись хороша клейка стрічка.

це все просто мої домисли, які я ще не встиг обдумати. тому - не судіть суворо

ще думав гальвану лаком покрити, потів гравер, фарба, і зняття лаку. але які тоді підібрати лак і фарбу, щоб вкінці фарба залишилась, а лак - ні.

 

це дилема. порадьте, які ви бачите способи виходу з ситуації.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

для підняття інтересу. хід роботи 

DSC_0382.JPG

DSC_0383.JPG

DSC_0380.JPG

DSC_0381.JPG

все що всередині - вийметься. обробити потрібно лише те, що я спочатку скидав

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Хм... ніяк не зрозумію, шо це буде? Якийсь музичний інструмент на кшалт кастаньєтів? А на рахунок того, як це буде виглядати, ось ті самі роботи мого сусіда - травлення по чорному металу фоторезистом, а потім "булатування" - нанесення гальванічним методом нітриду титану

Screenshot_2017-07-11-22-26-22.png

Screenshot_2017-08-24-09-37-03.png

Screenshot_2017-07-11-22-26-50.png

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

А як зробити двокольорове зображення - дуже просто. Спочатку робимо фоновий малюнок, який хочемо зробити  жовтим на чорному металі, криємо його гальванічно, потім покриваємо захисним шаром (бітумний лак як приклад) після чого наносимо гравером або штіхелями білий малюнок, але так, щоб не пошкодити лак. як буде малюнок зроблено, гальвануємо в розчині азотнокислого срібла (якщо не знайдете такого, можна пошукати на барахолці старий реактив фотопроявлювач для чорно-білого фотодруку і накидати у розчин засвіченої фотобумаги) 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
7 часов назад, Володимир Фещук сказал:

можливо є щось більш доступне для моїх потреб,

У нас в барахолці наш форумчан робив і продавав такі плати до транса по 150грн.

 

щодо травки, то на ютубі валом відео майстрів. Я цим мало займався.
Там деякі нюанси з фоторезистом. Спрей - довго сохне і текучий, він не як фарба. Плівка - майже всі рекомендують праскою ліпити, один просто "пресує" - так практичніше. Травити можна в "хімії" - для такої деталі не піде, а можна за допомогою тампона (електроліз) - одразу бачиш що там.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Зізнаюсь, я цим загорівся пару років назад, коли зламав руку, от пару місяців і займався. 
А навело - на одному старому компресорі табличка з латуні (травка, можливо штамповка) - дуже сподобалась. Та й ножі почав робити, то там це дуже практично.

Мотім ще навалилось...

Запасся матеріалами, тріхи робив, але потім рука зажила - треба трудитись... А вільного часу завжди немає.
По грошах - там лампа найдорожче. Ще бажано реле часу, я купив - воно через пару хвилин накрилось... 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
8 часов назад, Володимир Фещук сказал:

цифри знаю. 0,1-0,3 А/дм.кв

маю 5,3 дм.кв, приблизно

всередньому мені потрібно 1,1А

а скільки потрібно вольт - поняття не маю 9_9

пробігом глянув в інтернеті: 1200-1300 грн.

можливо є щось більш доступне для моїх потреб, фактично одноразових поки-що?

інакше вигідніше замовити гальванізацію


Я медью покрываю детали часто. Тоже с поиском блока питания решал вопрос. 
Первое что скажу, не берите на олх платы, китайские якобы блоки питания с регулировкой силы и напряжения. Даже если продаван пишет что блок специально для гальваники. Это все развод. Те платки ни на что не способны. Полный хлам.

Вольтаж тут не главное. Главное сила тока, ее и нужно регулировать.

Я в итоге стал использовать блок питания от компьютера, можно так же и от мобильного зарядное пробовать, но они все разные и по разному себя ведут. Для регулировки подсоединяю БП с заготовкой через переменный резистор на 100 Ом. Выставляю на глаз, что бы медь не горела и не оседала рыхлой.

1

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Или берем сварочный инвертор, автомобильное з/у или просто сварочник, ставим в режим автозарядки и имеем блок питания на 12-14 вольт с хорошей такой ампер до 50-ти в среднем регулировкой силы тока. Я с помощью своего самурая нержавейку в солянке отравил и клейма из каленого прутка - до трёх миллиметров за пару-тройку минут проедает.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!


Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.


Увійти зараз

  • Зараз на сторінці   0 користувачів

    Немає користувачів, які переглядають цю сторінку