hopscotch

Стереомікроскопи - питання та відповіді

6 posts in this topic

Тема для обговорення різних питань з оптики стереомікроскопів - зокрема типу МБС.
================================
Маленька корисна порада власникам стеремікроскопів з диоптрійною корекцією тубусів, наприклад МБС-10, МБС-200, а також майже всі імпортні.
Помітив що власники часто неправильно налаштовують окуляри, і внаслідок цього у них порушується парфокальність - властивість оптичної системи зберігати чітке зображення при зміні її параметрів, як правило при зміні збільшення.
Це відбувається через те, що при неправильному положенні окулярів спостерігач для фокусування зміщує мікроскоп вище або нижче від розрахункового положення, і тому на виході об’єктива промені утворюють не паралельні пучки, і це порушує роботу блока зміни збільшення. Фактично, зміна збільшення виконується введенням в оптичну систему маленьких телескопів Галілея, подібні використовують в театральному біноклі. Вони не порушують паральність променів, а лише збільшують, а при перевертанні їх на 180° звеншують зображення. Зазвичай, в мікроскопах стоять по дві труби Галілея в кожному каналі, вони дають 2 збільшення і 2 зменшення, плюс до того є положення наскрізного ходу променів, воно дає найкращу якість зображення.
Головне для парфокальності - на виході з об’єктиву, та на вході в бінокулярну головку пучки променів повинні бути паралельними, ніби з нескінченості

Для правильного регулювання окулярів під свій зір, можна зняти бінокулярну головку(насадку) і подивитись на дуже далекі предмети, від 20 метрів і далі. Ви побачите збільшене зображення, як в бінокль. Якщо зображення нечітке, то необхідно обертання тубусів диоптріної корекції досягнути чіткого зображення при розслаблених очах. Якщо зображення двоїться, то це ознака порушення положень призм обертаючої системи, в цьому випадку може знадобитись ремонт у майстра. Наприклад  призми в МБС-1(2) дуже складно від’юстувати без додаткового устаткування, а МБС 9 та 10 значно простіше, навіть можна власними силами. Враховуйте це при покупці БУ мікроскопів, якщо при огляді виявили такий дефект, то можете сміливо вимагати зниження ціни на вартість регулювання.
 

Встановивши бінокулярну головку на мікроскоп необхідно сфокусувати його попередньо встановивши у хід променей наскрізні отвори барабану, без лінз. У МБС-1, 2, 9 та 10 це кратність 2Х, на інших мікроскопах з барабаном це відповідає кратності що повторюється на протилежних положеннях ручки перемикання збільшення, а на мікроскопі з плавною зміною збільшення (zoom), то встановіть середне положення.
Якщо все правильно зроблено, то при зміні збільшення фокусування повинно практично не збиватись, що додасть зручності в роботі.

4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Небольшая чисто практическая "добавка" для МБС-10 и подобных.
Как правильно настроить межзрачковое расстояние.
Сначала фокусируем микроскоп на "мишени" (крестик на бумаге, или ещё что-то контрастное). Причём фокусирем по одному тубусу, который без регулировки "диоптрий".
Затем уточняем "диоптрии" для второго тубуса.
Глядя уже двумя глазами в оба тубуса достаточно часто поочерёдно моргаем левым и правым глазами.
"Мишень" не должна смещаться.
Этот же приём позволяет оценить состояние "галилеев" на разных кратностях.

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

#91553 Posted (edited)

, Одессит написав:

 поочерёдно моргаем левым и правым глазами.
"Мишень" не должна смещаться.

Краще не мигати, обрати яку не будь деталь зображення та скосити розслаблені очі так, щоб зображення лівого і правого ока роздвоїлось - зображення повинні розходитись точно горизонтально і залишатись чіткими. Якщо одне зображення вище іншого, то буде сильна втома і головний біль, не зважаючи на здатність очей скомпенсувати такий перекос зображень.

Edited by hopscotch
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

#266704 Posted (edited)

@hopscotch

@Одессит

Имею микроскоп МБС-200 (МССО) так получилось что купил я его без насадочной линзы :(

 

В паспорте на микроскоп написано так «Для расширения диапазона увеличений микроскопа служит насадочная линза 21, имеющая увеличение 1,7х.»

 

Это линза накручивается на нижнюю часть объектива тем самым увеличивая возможности микроскопа.

 

Максимальное увеличение без линзы х100

Максимальное увеличение с линзой накрученной на объективе х200

 

Меня интересует можно ли заменить эту линзу каким-то аналогом?

 

Если у кого-то есть подобный микроскоп с такой насадочный линзой подскажите какой формы линза там стоит вогнутая, выпуклая или склеенная из нескольких.

 

F41A89F3-0EA9-40C4-808F-4ACA4871E758.jpeg

Edited by Lemont
0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дякую.

Дуже корисна тема.

Прошу, продовжуйте, як маєте час та натхнення.

0

Share this post


Link to post
Share on other sites
В 28.11.2020 в 11:04, Lemont сказал:

Если у кого-то есть подобный микроскоп с такой насадочный линзой подскажите какой формы линза там стоит вогнутая, выпуклая или склеенная из нескольких.

Может кому-то пригодится.

Отвечу на свой вопросом сам - Там стоит склейка из двух линз.
 

В 12.02.2018 в 13:49, Одессит сказал:

Небольшая чисто практическая "добавка" для МБС-10 и подобных.
Как правильно настроить межзрачковое расстояние.

В 12.02.2018 в 13:37, hopscotch сказал:

Якщо зображення двоїться, то це ознака порушення положень призм обертаючої системи, в цьому випадку може знадобитись ремонт у майстра. Наприклад  призми в МБС-1(2) дуже складно від’юстувати без додаткового устаткування, а МБС 9 та 10 значно простіше, навіть можна власними силами.

У меня тут  проблемка с микроскопом МБС-200 двоится изображение ну а потом как следствие болит голова и падает зрение. 
Есть ли различие в настроек призм в микроскопа МБС-200 и МБС-9,10 ?

 

0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.