Zalizovskiy

Обговорення конструкції саморобного токарного верстату

156 повідомлень у цій темі

12 години назад, Reiter написав:

Але ж рам цвкаво не зекономити, а отримати кращий результат, хіба ні?

У мене трошки інша мотивація. Я мислю більш-менш логічно і розумію, що заводська конструкція яка випускалася масово буде загалом збалансованішим рішенням, ніж саморобка. Перевершити заводську конструкцію я зможу лише затративши в рази більше ресурсів, ніж потрібно для покупки готового верстату. З іншого боку, металообробка/токарка в моєму випадку це хоббі. І воно збиткове по суті. Вільних ресурсів у мене (як і у інших нормальних людей) обмаль і витрачаю я їх на звичайні буденні справи на зразок навчання дітей, будівництва і т.п.

І от тут ми підійшли до головного. Моя мотивація в тому, щоб маючи досить куці ресурси і доклавши до них свої мізки та руки максимально наблизитися до заводських конструкцій і можливо в чомусь їх перевершити. Це такий понт - із гною і трісок ліпити речі, які можуть робити щось. А в моєму випадку це вже стиль життя. :)

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
12 часа назад, Zalizovskiy сказал:

У мене трошки інша мотивація. Я мислю більш-менш логічно і розумію, що заводська конструкція яка випускалася масово буде загалом збалансованішим рішенням, ніж саморобка. Перевершити заводську конструкцію я зможу лише затративши в рази більше ресурсів, ніж потрібно для покупки готового верстату. З іншого боку, металообробка/токарка в моєму випадку це хоббі. І воно збиткове по суті. Вільних ресурсів у мене (як і у інших нормальних людей) обмаль і витрачаю я їх на звичайні буденні справи на зразок навчання дітей, будівництва і т.п.

І от тут ми підійшли до головного. Моя мотивація в тому, щоб маючи досить куці ресурси і доклавши до них свої мізки та руки максимально наблизитися до заводських конструкцій і можливо в чомусь їх перевершити. Це такий понт - із гною і трісок ліпити речі, які можуть робити щось. А в моєму випадку це вже стиль життя. :)

 

В 18.02.2021 в 08:49, Reiter сказал:

 

 

 

 

Цікаво було б порівняти зі станинкою того ж тв4 чи тв16.... 

   А вот интересно,а дочтаточно ли так хорошо спроектировали станины ТВ4, ТВ16  (и им подобные) в те старые времена,???

   У них компютеров с программами умными небыло...9_9.....и на скоко они в переди по сравнению со сваренными швелерами и квад.трубами....

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
14 часа назад, Zalizovskiy сказал:

У мене трошки інша мотивація. Я мислю більш-менш логічно і розумію, що заводська конструкція яка випускалася масово буде загалом збалансованішим рішенням, ніж саморобка. Перевершити заводську конструкцію я зможу лише затративши в рази більше ресурсів, ніж потрібно для покупки готового верстату.

Для мене це теж як хоббі, але все ж таки хочу отримати на виході кращий результат:

 

Більшу жорсткість за рахунок використання сталі, а не чугуну.

 

Більшу зносостійкість за рахунок використання пари ковзання сталь-бронза, а не сирий чугун-сирий чугун. 

 

Більшу точність і зручність за рахунок використання ШВП, крокових двигунів та "електронної гітари".

 

Більшу ремонтопригодність за рахунок зйомних направляючих і накладок на супорті.

 

Можна, звісно, взяти вбитий станок типу ТВшки, відновити і модернізувати, але не хочеттся платити за те, що повикидаєш з нього (коробка подач, гвинти, вали)...

Змінено користувачем Reiter
0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Цікаве іще питання направляючих. Направляючі зі стальної смуги найбільш простий варіант. 

 

Інший варіант - це рельсові направляючі. Варіант дорожчий, але простіший. Треба лише підготувати базу для їх установки. Зі змащенням теж простіше. Консистентна змазка в каретки і все....

 

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Сира сталь жахлива пара тертя. Загартована - чудова.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
Только что, Наливайко сказал:

Сира сталь жахлива пара тертя. Загартована - чудова.

Сталь-сталь так.

 

Але я розглядаю варіант лише з використанням накладок з бронзи чи полімеру...

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Reiter написав:

Сталь-сталь так.

 

Але я розглядаю варіант лише з використанням накладок з бронзи чи полімеру...

сира сталь по чому хоч жахлива, бо вона вкрай пластична, схильна до схоплювання і задирів. В полімерну чи бронзову накладку залізе стружка і працюватиме як хороший напильник по поганій сталі.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
57 минут назад, Наливайко сказал:

сира сталь по чому хоч жахлива, бо вона вкрай пластична, схильна до схоплювання і задирів. В полімерну чи бронзову накладку залізе стружка і працюватиме як хороший напильник по поганій сталі.

Ну хз. Думаю, що шліфована і з мастилом має бути нормально...

 

Якщо направляйки іще й калити, то це трохи ускладнює....

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Прокоментую трохи пізніш,а зараз малюнків для привертання уваги:

TB-16_200N_center_displacement_145mm.jpg

Імітатор супорта знаходиться на відстані 145мм від "передньої бабки". Навантаження скрізь 200Н.

 

TB-16_200N_center_displacement_245mm.jpg

"Супорт" на відстані 245мм від "ПБ".

 

Труба 100х100х6мм. З боку ПБ суцільний кубик 100х100. Торець труби "заварений" бляхою 10мм товщиною. Довжина цього бутерброда така ж як і станини. Імітатор супорта аналогічний попередньому.

tube_200N_center_displacement_145mm.jpg

145мм від "ПБ".

 

tube_200N_center_displacement_245mm.jpg

245мм від "ПБ".

Попереджаю тих, хто вже біжить міняти станину ТВ-16 на товстостінну трубу. Згадайте слова пана Наливайка про резонансні властивості прокату.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
24 минуты назад, Zalizovskiy сказал:

Попереджаю тих, хто вже біжить міняти станину ТВ-16 на товстостінну трубу. Згадайте слова пана Наливайка про резонансні властивості прокату.

Як писав раніше заливка бетоном в теорії має вирішити це питання...

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Жорсткість пар ковзання на кардані крутить не те що кулькові, а навіть роликові пари. З резонансами у ведрі боряться засипанням піску у те ведро. Чавунні станки старого взірця мають конструктивно низьку жорсткість відносно ваги бо тоді були одні технології проектування і лиття, а за півстоліття вже є інші.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
7 годин назад, Reiter написав:

Більшу жорсткість за рахунок використання сталі, а не чугуну.

Усі сучасні верстати, з якими я зараз працюю мають зварний силовий каркас набраний в основному із плит, інколи - із товстостінного прокату.

Так що шлях вірний як про мене.

Але робота навмання, без серйозного проектування скоріш за все вимагатиме кількох ітерацій, відповідним чином в рази більших витрат.

 

7 годин назад, Reiter написав:

Більшу зносостійкість за рахунок використання пари ковзання сталь-бронза, а не сирий чугун-сирий чугун. 

 

7 годин назад, Reiter написав:

Більшу ремонтопригодність за рахунок зйомних направляючих і накладок на супорті.

Звідси випливають "направляйки" і каретки. З іншого боку, навіщо вам значний ресурс у хобійного верстату? У Маскаренаса алюміній їздить по сирій сталі і не помітно щоб це його сильно турбувало (як приклад).

 

7 годин назад, Reiter написав:

Більшу точність і зручність за рахунок використання ШВП, крокових двигунів та "електронної гітари".

І відразу випливає відсутність самотормозіння гвинтів. Робимо повний ЧПК і не морочимо голову електронними гітарами?

Тоді найоптимальніший шлях - поступати так як Денис Береговий та Роман Кобилянський. Заводська чавунна станина із знесеними направляйками+рейки.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
7 минут назад, Zalizovskiy сказал:

Усі сучасні верстати, з якими я зараз працюю мають зварний силовий каркас набраний в основному із плит, інколи - із товстостінного прокату.

Так що шлях вірний як про мене.

Але робота навмання, без серйозного проектування скоріш за все вимагатиме кількох ітерацій, відповідним чином в рази більших витрат.

 

 

Звідси випливають "направляйки" і каретки. З іншого боку, навіщо вам значний ресурс у хобійного верстату? У Маскаренаса алюміній їздить по сирій сталі і не помітно щоб це його сильно турбувало (як приклад).

 

І відразу випливає відсутність самотормозіння гвинтів. Робимо повний ЧПК і не морочимо голову електронними гітарами?

Тоді найоптимальніший шлях - поступати так як Денис Береговий та Роман Кобилянський. Заводська чавунна станина із знесеними направляйками+рейки.

Заводська чугунина??? ..т.е кусок графіту, до якого не приваритись,  ні хочаб прихватками...і спустя 40 лет???

Ну Нахер!!

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, ВованАлександрович написав:

.т.е кусок графіту, до якого не приваритись,  ні хочаб прихватками.

А нащо до неї щось варити? :)

Я про ось таку конструкцію:

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
22 минуты назад, Zalizovskiy сказал:

Усі сучасні верстати, з якими я зараз працюю мають зварний силовий каркас набраний в основному із плит, інколи - із товстостінного прокату.

Так що шлях вірний як про мене.

Це вже радує.

 

23 минуты назад, Zalizovskiy сказал:

випливає відсутність самотормозіння гвинтів. Робимо повний ЧПК і не морочимо голову електронними гітарами?

Та буде там гальмування :) Як мінімум за рахунок сили тертя самих направляючих + крокові мотори.

 

Нє. ЧПК то інше....  Хочеттся зручність і точність, але все ж рукопашний станок з автоматизацією деяких функцій.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Reiter написав:

Ну хз. Думаю, що шліфована і з мастилом має бути нормально...

Якщо направляйки іще й калити, то це трохи ускладнює....

Сиру сталь ще й пошліфувати неможливо нормально, щоб була чистота. Вона так би мовити тягнеться за зерном камненю. Тобі може здатись, ніби я спеціально щось видумую, щоб обламати кайф від розробки :) та це не так. Перепитай у будь якого шліфувальника. Або спробуй почиркати болгаркою по арматурі і по обоймі підшипника, порівняй поверхню.

Якщо не гартувати направляйки самому, тоді треба шукати щось готове гартоване. Якщо серійні рейки задорого, хтось писав про ножі від гільйотин,

чи подібні речі. 

, Reiter написав:

Як писав раніше заливка бетоном в теорії має вирішити це питання...

Може і так. Полізу трохи далі ніж треба у міркуваннях :) По ідеї ми в рівномірну дзвінку трубу додаємо інший матеріал із жахливою добротністю, і цим ускладнюємо вібраціям життя. Довідка: чим краща добротність, тим краще вібрує пристрій, камертон має просто космічну добротність. Заодно покращується опір деформаціям труби. З іншого боку бетон все ж непогано, так сказати, хвилю передає. На моїй бетонній підлозі стоїть балон з вуглекислотою. Якщо несильно стукнути по бетону киянкою навіть за 2 метри від балону, останній починає дзвеніти. 

Отож... можна залити трубу бетоном,як казав@Гаврилів Василь засипати піском, і можна комбінувати - в трубу бетон, а до низу доварити кишеню з бляхи і втрамбувати туди піску. Ця комбінація дешева, робиться швидко але чи воно щось відчутне дасть, навіть уявити не можу.

, ВованАлександрович написав:

Заводська чугунина??? ..т.е кусок графіту, до якого не приваритись,  ні хочаб прихватками...і спустя 40 лет???

Ну Нахер!!

Прикручуєш болтами до куска графіту сталеву плиту, і приварюєш до неї хоч цілу майстерню.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Reiter написав:

але все ж рукопашний станок з автоматизацією деяких функцій

КГП+серви+ПЛК+енкодери-маховички. Тобто непрямий привід. Ну а ЧПК вийде вже автоматично, бонусом.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Доречі про точність і самогальмування. Ця тема починала крутитися навколо крайньої економії, а тут вже КГП, гітара, а направляйки гартувати дорого. Воно все якось не балансує між собою. Якщо хочеться точності - вивертай кишені, зубри літературу і готуйся пітніти над дрібницями. Неточність верстата буде результатом суми неточностей його компонентів. КГП за 1000 грн з аліекспресу як коштують, так працюють. До нас халяву шукали мільйони і не знайшли. В КГП є ще й мінус в плані величезного кроку, зазвичай 5 мм/об. Гвинт-гайка з трап різьбою будуть мати зручніший крок, і кращу точність за свої гроші в порівнянні з КГП.

Темі потрібен якийсь конкретний напрямок, якесь завдання, бажано обмежене бюджетом. Інакше ця розмова ні до чого більшого, за саму балачку не приведе.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Наливайко написав:

Темі потрібен якийсь конкретний напрямок

Хе-хе, тоді я ще раз озвучу свою мотивацію, а то вона в сумі із думками ще кількох ораторів створить вельми фантасмагоричну картину.

Я проживаю в селі, у власному будинку. Маю гараж-майстерню, де майструю все - від меблів і твердопаливних котлів, до механіки позиціонування сонячного колектора і кастомних скейтів. Звичайно ж токарний верстат є бажаним при такому стилі життя.

На даний момент я зліпив дрібний верстат, який має ВМЦ приблизно 150мм і дозволяє без особливих проблем проточити посадку під підшипник. Він вже (хоча і раком-боком) ріже різь і здатен обробити стальну деталь 200мм в діаметрі.

Звичайно ж хочеться більшого. В першу чергу ВМЦ, та й жорсткість не завадить. Найбільш розумний варіант - щось на зразок ТВ-3/6. Але вкладати в нього 1k$ банально давить жаба - у мене є куди ті гроші діти, я їх не відіб'ю. Купувати напівубитий і реставрувати без станочного парку - ще дорожче вийде.

Відповідним чином, за робочий варіант беру якусь заводську станину і на її базі ліплю саморобку. Повністю мануальний, можливо з моторизованими автоподачами. 2-3 кроків різі мені цілком досить, отож обійдуся без автоматизації. Бюжет - чим менше, тим краще. Конус я і з МП виточу.

Якось так.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
14 минуты назад, Наливайко сказал:

Доречі про точність і самогальмування. Ця тема починала крутитися навколо крайньої економії, а тут вже КГП, гітара, а направляйки гартувати дорого. 

Не в плані дорого. А в плані, що вони матисуть чималу довжину і тому не знаю чи не проблемно буде їх погартувати. Хоча я це питання не досліджував, може в тому немає проблеми.... Якщо так, то в будь-якому випадку буде дешевше за рельси + каретки.

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
8 минут назад, Наливайко сказал:

Сиру сталь ще й пошліфувати неможливо нормально, щоб була чистота. Вона так би мовити тягнеться за зерном камненю. Тобі може здатись, ніби я спеціально щось видумую, щоб обламати кайф від розробки :) та це не так. Перепитай у будь якого шліфувальника. Або спробуй почиркати болгаркою по арматурі і по обоймі підшипника, порівняй поверхню.

Якщо не гартувати направляйки самому, тоді треба шукати щось готове гартоване. Якщо серійні рейки задорого, хтось писав про ножі від гільйотин,

чи подібні речі. 

Може і так. Полізу трохи далі ніж треба у міркуваннях :) По ідеї ми в рівномірну дзвінку трубу додаємо інший матеріал із жахливою добротністю, і цим ускладнюємо вібраціям життя. Довідка: чим краща добротність, тим краще вібрує пристрій, камертон має просто космічну добротність. Заодно покращується опір деформаціям труби. З іншого боку бетон все ж непогано, так сказати, хвилю передає. На моїй бетонній підлозі стоїть балон з вуглекислотою. Якщо несильно стукнути по бетону киянкою навіть за 2 метри від балону, останній починає дзвеніти. 

Отож... можна залити трубу бетоном,як казав@Гаврилів Василь засипати піском, і можна комбінувати - в трубу бетон, а до низу доварити кишеню з бляхи і втрамбувати туди піску. Ця комбінація дешева, робиться швидко але чи воно щось відчутне дасть, навіть уявити не можу.

Прикручуєш болтами до куска графіту сталеву плиту, і приварюєш до неї хоч

Дешева комбінація, навіть із найкращими станками 16к20, дала могутній країні СРСР максімум АЗЛК ( Автомобиль Заранее Лишенный Качества) или Иж- (Иж Юпитер 3 или Иж 412..ну их нахрен.)

Так шо" чугун", як дешева комбінація

можливо і пригодиться для сковорід, та шукайте ліпше Сталь!

 

 

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Запитаєте, до чого тут екзерсіси в соліді?

Мені банально цікаво колупатися і інженерному софті. То є нова галузь для мене, яка крім просто фану страхує від найбільш очевидних і банальних помилок в реальному житті.

Ну і постійно зустрічаючи суперечливі твердження стосовно оцінки механічних властивостей тих чи інших конструкцій хочу наочно підтвердити чи заперечити їх.

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
, Reiter написав:

Хоча я це питання не досліджував, може в тому немає проблеми

Блін, написав половину "розумного" коментаря, потім стер. Ви самі вірите в це?

Як ви думаєте, скільки візьмуть Nik+ДМ за роботу навіть без врахування вартості металу?

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах
4 минуты назад, Zalizovskiy сказал:

Блін, написав половину "розумного" коментаря, потім стер. Ви самі вірите в це?

Як ви думаєте, скільки візьмуть Nik+ДМ за роботу навіть без врахування вартості металу?

Дорожче ніж рельси + 8 кареток?

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

З рельсами взагалі легко і просто, але ціна кусається. Бо треба хоча б 25ті рельси + 4 каретки на супорт і 4 на ЗБ.

 

Ось німці роблять сучасні "рукопашні" верстати. Практично те, що я хочу (кругом моторчики, енкодери під виглядом маховичків). Більшість веостатів на направляючих ковзання, але є й на рельсах. Станина з полімерграніту.

 

 

300825_dt1_Servoturn_410_3.jpg

300825_dt2_Servoturn_410_3.jpg

0

Поділитися повідомленням


Посилання на повідомлення
Поділитися на інших сайтах

Створіть акаунт або увійдіть для коментування

Ви маєте бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити акаунт

Зареєструйтеся для отримання акаунта. Це просто!


Зареєструвати акаунт

Увійти

Вже зареєстровані? Увійдіть тут.


Увійти зараз

  • Зараз на сторінці   0 користувачів

    Немає користувачів, які переглядають цю сторінку